Investovanie do striebra – teraz je ten správny čas!

investovanie do striebra

Gold Report zverejnili rozhovor s Davidom Morganom o osude zlata a striebra pre tento rok. Po štyroch dekádach skúseností na trhu verí, že cenné kovy tento rok narazili na svoje dno. Očakáva, že striebru sa bude dariť lepšie než zlatu. Jeho posolstvo je jasné – teraz je ten správny čas na vstup do trhu.

V horizonte troch alebo štyroch rokov očakáva rast striebra a to na cenu 100$/oz

Dôvodom sú fundamenty. Nie že by sa na nich malo niečo zmeniť v nasledujúcich rokoch, ale na svete neexistuje štát, ktorý by mal moc nad dlhovými problémami. Z toho plynie zvýšenie povedomia o týchto kovoch, pretože sú jedinou naozajstnou hodnotou kolabujúceho finančného systému.

Korekcie, ktoré sa udiali nemajú takú váhu oproti hlavnému býčiemu trendu. Raz v živote som šiel do obchodu proti býčiemu trendu. Bolo to so zlatom, kedy sa jeho cena držala na 42,22$/oz, vyšplhala sa na 200$/oz. Vtedy som otvoril kontrakt na predaj a zatvoril, až keď cena klesla na 100$/oz. Postupom času sa cena vyšplhala k svojmu vrcholu a to na 850$/oz v januári 1980. Táto skúsenosť ma zocelila v trpezlivosti ako prečkať aj tvrdšiu búrku ako je táto.

Myslím si však, že to najhoršie už je za nami a striebro sa ukľudnilo. Tak to hádam vyzerá aj so zlatom. Rok 2014 by mal situáciu upokojiť. V závislosti od toho, čo sa udeje v globálnej ekonomike, je možné, že sa tento rok bude kovom veľmi dariť, no neočakávam to. Očakávam však regeneráciu striebra na ceny vo výške 30$/oz a pri zlate tak 1600$/oz, pri najlepšom až 1700$/oz v závislosti od situácie.

Ak bude striebro prekonané nezávisle, je možné, že zlato v roku 2014 dosiahne hranicu 2000$ za uncu.

Študoval som tento prípad rovnako ako Franklin Sanders, autor The Moneychanger. 45 stôp dlhý historický rebríček striebra, zahŕňajúci posledných 4500 rokov vývoja cien. Každá stopa predstavovala približne 100 rokov. Posledných 19 stôp tohto rebríčku poukazovalo na pomer striebra ku zlatu, ktorý by mal byť viac ako 16:1. Pred 4400 rokmi bol tento pomer menší než 16:1. Z dlhodobého hľadiska to znamená, že je striebro podhodnotené voči zlatu. V tomto časovom rámci to však nemá veľký význam.

Pointou tohto pomeru je však hlavne to, ktorý kov si vedie lepšie od toho druhého. Keď sa pri striebre začal býčí trend, pomer striebra ku zlatu bol 80:1 a teraz je v podstate na číslach 60:1.

Čím volatilnejšie striebro bolo, tým viac mohli investori získať

Znamená to v podstate to, že ak by vtedy investori vložili ten istý obnos do zlata a do striebra, investovanie do striebra by sa im zhodnotilo viac. Nevravím tým, aby investori nakupovali iba striebro, pretože najvhodnejšie je investovať do oboch. Avšak celkovo si myslím, že trend striebra bude pokračovať v prekonávaní.

Eric Sprott verí v monetárnu klasiku – pomeru 16:1 a myslí si, že sa k tomuto pomeru kovy nakoniec navrátia. Ja si myslím, že tento pomer poslúži aspoň na určenie, kde sme sa nachádzali a kde naozaj sme – a to pri aktuálnom pomere 35:1. Raz sme sa nachádzali veľmi blízko tomuto pomeru, kedy poskočilo striebro z ceny 19$/oz na 48$/oz v roku 2011. Medzitým očakávame väčšiu volatilitu.
Počet zlatých a strieborných baní, ktoré by mali prežiť bude obmedzený:

Nie som najvhodnejší človek, ktorý by vedel zodpovedať túto otázku. My sa hlavne sústredíme na spoločnosti strednej, až vyššej kategórie. Študovali sme aj menšie spoločnosti, ale len veľmi obmedzený počet. Ak by som si dovolil špekulovať, možno menej než polovica z kategórie 0,5 – 3 milióna dolárov prežije.

Za posledných pár rokov to v sektore vzácnych kovov vyzeralo veľmi zložito. Nezvládlo to dokonca aj pár najbohatších baní sveta. Preto radím ľuďom, aby do nich investovali iba to, čo môžu stratiť. Spoločnosti môžu byť síce výnosné, no zároveň veľmi rizikové.

Správa, ktorú poskytne David Morgan na investičnej konferencii v Cambridge House vo Vancouveri:

Býči trh ani z ďaleka nekončí a je normálne, že trend počas svojej cesty pár býkov strasie a dosiahne štádia, kedy je hranica veľmi nízko. Panuje tu nedôvera a veľa ľudí si kladie otázku, či má ešte nejaký zmysel vytrvať v tomto sektore – títo ľudia sú signálom toho, že  striebro narazilo na svoje dno.

Teraz je ten správny čas pre tých, ktorí ešte do trhu nevstúpili!

Tí ktorí vstúpili, držte si pozície, nakúpte alebo z toho vycúvajte kompletne. O pár rokov však budeme svedkami oveľa vyšších cien. O tri alebo štyri roky už môže byť neskoro a cena môže byť prehodnotená, avšak to sa ukáže až neskôr.

Zdroj: www.goldbull.sk – Filip Bajaník

Website is Protected by WordPress Protection from eDarpan.com.